Geležies trūkumas
Didžiuojamės galėdami pasiūlyti geriamųjų ir intraveninių preparatų, kurie papildo organizmo geležies atsargas ir palengvina mažakraujystės simptomus.
Geležies trūkumas
Geležies stokos anemija
Anemija
Kas yra anemija?
Faktai
1
Geležies trūkumas visame pasaulyje yra labiausiai paplitęs mitybos sutrikimas.
2
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, anemija pasireiškia 30 proc. reprodukcinio amžiaus moterų. Apskaičiuota, kad šia liga serga beveik 2 mlrd. žmonių visame pasaulyje, iš kurių daugiau kaip 1 mlrd. serga geležies stokos anemija.
3
Suaugusiems vyrams per parą rekomenduojama suvartoti maždaug 8 mg geležies, suaugusioms moterims – 8–18 mg (nėštumo metu – 27 mg), o vaikams, atsižvelgiant į amžių, – 7–11 mg (paauglėms mergaitėms – iki 15 mg).
4
Žmogaus organizme yra 3–4 g geležies, o maždaug du trečdaliai visos geležies yra raudonuosiuose kraujo kūneliuose.
5
Besimaitinantiems vegetariškai ar veganiškai siūlome 1,8 karto padidinti geležies paros normą.
6
Žmogaus organizmas geležies daugiausiai gauna iš perdirbtų senų eritrocitų, likusią dalį – iš maisto.
7
Geležis naudojama raudonuosiuose kraujo kūneliuose esančiam hemoglobinui gaminti, kuris į visus audinius perneša deguonį; ir mioglobinui – panašiam baltymui, esančiam raumeniniame audinyje.
8
Geležis žmogaus organizmui reikalinga imuninei sistemai palaikyti.
Anemijos priežastys
Netinkama mityba
Net vartojant maistą, kuriame gausu geležies, organizmas gali tinkamai jos neįsisavinti. Kava, raudonas vynas, pieno produktai gali turėti įtakos geležies įsisavinimui, todėl dėl efektyvesnio gydymo reikėtų vengti šių produktų.
Ligos, turinčios įtakos geležies įsisavinimui kraujyje
Geležies stokos anemija dažnai pasireiškia sergantiems lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, pavyzdžiui, lėtine inkstų liga ir uždegimine žarnyno liga. Be to, hepcidinas, kurį kepenys išskiria uždegimo metu, trukdo geležies pasisavinimui per žarnyną ir neleidžia jai patekti į placentą nėštumo metu.
Kraujavimas
Geležies stoka gali atsirasti dėl ūmaus ar lėtinio kraujavimo, pavyzdžiui, operacijos, gausių menstruacijų ar po gimdymo.
Anemijos simptomai:
Kraujo tyrimai
Jei kamuoja šie simptomai, dažnai atliekamas kraujo tyrimas hemoglobino kiekiui nustatyti.
Feritinas yra baltymas, organizme kaupiantis geležį. Jei paciento hemoglobino kiekis yra normalus, tačiau feritino lygis žemas, tai rodo padidėjusią anemijos riziką.
PSO duomenimis, anemija diagnozuojama, kai hemoglobino kiekis:
- mažesnis nei 130 g/l vyrams
- mažesnis nei 120 g/l moterims
- nėščioms moterims
o mažesnis nei 110 g/l (I ir III trimestre)
o mažesnis nei 105 g/l (II trimestre)
Rekomenduojamas mažiausias feritino kiekis:
- 12–150 µg/l moterims
- 25–400 µg/l vyrams
Gydymas
Gydant anemiją siekiama paciento organizmą aprūpinti pakankamu geležies kiekiu ir normalizuoti hemoglobino kiekį, todėl yra skiriamos padidintos geležies dozės.
Pirmo pasirinkimo gydymas
Skiriami geriamieji geležies papildai.
Gydymas trunka 3–6 mėnesius, kol pasiekiamas norimas hemoglobino koncentracijos lygis. Vėliau dozė mažinama, o gydymas tęsiamas dar 3–6 mėnesius, siekiant atkurti organizmo geležies atsargas.
Gydymas geriamaisiais geležies papildais yra saugus ir reikalaujantis mažiau išlaidų, tačiau užtrunka ilgiau.
Antro pasirinkimo gydymas
Intraveniniai geležies preparatai skiriami, kai:
- gydymas geriamaisiais preparatais neįmanomas arba nepakankamai veiksmingas
- yra klinikinis poreikis greitai papildyti geležies atsargas
Intraveninių geležies preparatų sudėtyje yra geležies kompleksų, panašių į feritiną – fiziologinę geležies formą, esančią organizme. Dėl šios priežasties organizmo reakcijos į intraveninius geležies preparatus efektyvumas yra didesnis nei 90 proc.
Apie 30 minučių trunkanti vienkartinė infuzija atkuria reikiamas geležies atsargas, o didžiausias hemoglobino kiekio padidėjimas pasiekiamas po keturių savaičių.
Nepageidaujamos reakcijos – nedidelė anafilaksijos rizika ir didelis toleravimas – pasireiškia maždaug 2 proc. pacientų.
Mityba ar uždegimo rodikliai neturi įtakos intraveniniam geležies įsisavinimui.